Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Dr Jakub Pruś analizuje pojęcie argumentu na portalu Filozofuj!
Dr Jakub Pruś analizuje pojęcie argumentu na portalu Filozofuj!
Na wakacjach z pewnością nie był autor felietonów w ramach serii „Krytyczne myślenie” na portalu Filozofuj!.eu. W lipcowym felietonie dr Jakub Pruś podzielił się swoją refleksją nt. narracji wokół udziału polskiej reprezentacji w Euro 2024 w Niemczech w felietonie nr 33 pt. To przez brak Nawałki odpadliśmy z Euro” – rzecz o argumentach przyczynowych. Argument przyczynowy, nazywany też „argumentem o przyczynowości”, to taki argument, w którym wnioskuje się o związku przyczynowo-skutkowym na podstawie następstwa lub korelacji dwóch faktów. Nierzadko można go znaleźć w wypowiedziach polityków, którzy zwykli przypisywać sobie sukcesy po prostu na podstawie następstwa czasowego lub współwystępowania dwóch zdarzeń („Za naszych rządów świeciło więcej słońca!”). Równie często argumentacja ta wykorzystywana jest w drugą stronę – można w ten sposób obwiniać przeciwników politycznych za dosłownie wszystko („Za waszych rządów mieliśmy plejadę kryzysów!”).
Natomiast w kolejnym felietonie, nr 34, pt. To w ogóle nie jest argument!” – a czym właściwie jest argument i jak go rozpoznać?. Skąd wiemy, czy coś jest, czy nie jest argumentem? Dr Pruś wskazuje, że nierzadko jesteśmy świadkami różnicy zdań, w której rozmówcom, delikatnie mówiąc, brakuje umiejętności porządkowania stanowisk i metodycznego przedstawiania oraz oceniania argumentów. W opanowaniu tej trudnej sztuki może nam pomóc teoria argumentacji. Choćby powierzchowne „łuskanie” może pomóc nam lepiej się zrozumieć, może uchronić nas od wielu błędów logicznych (np. atakowania chochoła czy ignoratio elenchi), a nawet może pokazać, że w danym przypadku istotnie nie mamy do czynienia z argumentem, a tylko z czymś, co argument przypomina.